Rusza ogólnopolska kampania Digital Brain

24.08.2020

Rozpoczynająca się kampania promocyjno-informacyjna dla projektu o nazwie „DIGITAL BRAIN – cyfrowe zasoby Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie” prowadzona będzie przez najbliższy rok. Jej celem jest stworzenie cyfrowych zasobów – wręcz swoistego archiwum – próbek mózgów pochodzących od osób chorób na rzadkie choroby, często nieuleczalne.

Badania nad mózgiem ludzkim są niezbędne do odkrycia biologicznych przyczyn jego zaburzeń. Taka wiedza ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania i opracowywania nowych metod leczenia.

W celu przeprowadzenia ważnych eksperymentów konieczne jest dostarczenie badaczom różnych próbek mózgu. Temu zadaniu ma sprostać właśnie cyfrowe archiwum dostępne dla wszystkich pracowników naukowych, lekarzy i instytucji szkolnictwa wyższego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

W ramach działań kampanijnych zostanie stworzona specjalna platforma projektu. Za jej pomocą użytkownik będzie mógł uzyskać dostęp do interesującej go tkanki mózgu po wcześniejszym zaznaczeniu w wyszukiwarce odpowiednich kryteriów, takich jak: płeć, wiek, rozpoznanie kliniczne czy rozpoznanie neuropatologiczne.

Dodatkowo kampania obejmie szereg spotkań o charakterze edukacyjnym dla pracowników naukowych, a także organizację wystawy promującej projekt Digital Brain.